Wiadomości

Walka przeciwko zanieczyszczaniu powietrza

Raptem parę dni temu można było świętować Dzień Czystego Powietrza.Z tego powodu powinno się nabrać kilka refleksji odnoszących się do dość sporego problemu, pojawiającego się na obszarze całego kraju. Mowa tu bezspornie o smogu, który z pewnością może okazać się dla dużej części społeczeństwa naprawdę niebywale niszczycielski. Trujące substancje chemiczne, którymi oddychamy zasadniczo każdego jednego dnia, mają niewątpliwie do czynienia z nieustannym rozprzestrzenianiem się obecnego koronawirusa, z którym zmaga się praktycznie cały świat już prawie rok. Bez dwóch zdań warto nieprzerwanie objaśniać czym jest zatrucie powietrza bądź też jakimi metodami można z takim kłopotem walczyć.


W kilku programach telewizyjnych, z okazji wspomnianego Dnia Czystego Powietrza został poruszony właśnie ten temat. W głównej mierze warto zdawać sobie sprawę z tego, że aktualnie w Polsce rozpoczął się sezon grzewczy, a razem z nim powrócił również problem smogu. Skuteczne i ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań to jeden z najlepszych sposobów na przeciwdziałanie zatruciu powietrza. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego napomknął również, że około połowę smogu w naszym kraju generujemy sami w naszych domach. Uznał, że jeżeli nie wyeliminujemy kotłów zanieczyszczających nam powietrze, wówczas nie rozwiążemy tego kłopotu.


Zespołów Elektrociepłowni PAK także podpiął się do walki z z zanieczyszczonym środowiskiem. Produkowana przez tę spółkę energia, za około 10 lat okaże się zeroemisyjna, jak ogłosił Prezes spółki, Piotr Woźny. Miejmy na uwadzę także to, iż problem ze smogiem a także z COVID możemy ze sobą otwarcie połączyć. Plaga koronawirusa najpierw pojawiła się w krajach o bardzo wysokiej degradacji powietrza, a więc w przemysłowych regionach Chin a także we włoskej Lombardii.


Jeśli chodzi o smog bezsprzecznie warto też wiedzieć, co zasadniczo jest pierwszorzędną przyczyną. Tak więc jest to tak zwana niska emisja, odpowiadająca za pojawienie się w powietrzu mnóstwa niszczących substancji takich jak PM10, PM2,5, SO2 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy nie tylko dla człowieka, ale również dla całego środowiska, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową, metale ciężkie bądź też chociażby dioksyny, czyli związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Znajomość tych wspomnianych specyfikacji jest niebywale istotna, głównie ze względu na nasze zdrowie oraz otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Zostaw komentarz